Balkan Times

Svjetski dan Kudsa?

image

Stizanjem posljednjeg petka u mjesecu Ramazanu sa svih strana svijeta se mogu primijetiti vrva i kretanja stanovnika različitih zemalja koji obilježavaju Svjetski dan Kudsa u znak podrške palestinskom narodu.

U okviru ovog velikog međunarodnog pokreta, posljednjeg petka u Ramazanu ove godine, muslimani i slobodari iz cijelog svijeta, su se pripremili na održavanje ovih uličnih mimohoda i obilježavanje Svjetskog dana Kudsa, kao produkta poziva imama Ruhullaha Homeinija r.a., osnivača i utemeljitelja Islamske Republike Iran. Ove godine se moglo primijetiti da je Dan Kudsa pretvoren u snažan međunarodni pokret s ciljem što bolje prezentacije problema palestinskog pitanja ali i načina da se iskaže podrška palestinskom narodu koji se već 66 godina nalazi pod okupatorskom i uzurpatorskom čizmom cionističkog režima. I ove godine se mogle vidjeti da zapadnjački i cionistički mediji nisu u stanju da ignorišu ovo pitanju ili da ga sputaju pretvarajući se da se nije ni desio.

Inicijativa imama Homeinija  je izrečena početkom augusta 1979.godine, odnosno trinaestog Ramazana te godine, kada je rahmetli Homeini imenovao posljednji petak ovog mubarek mjeseca Svjetskim danom Kudsa i pozvao sve građane širom svijeta da na ovaj dan pokažu svoju solidarnost sa palestinskom nacijom i ujedno osude izraelsku okupaciju palestinskog teritorija, odnosno da osude svakodnevne cionističke zločine. Ove godine Svjetski dan Kudsa je održan monumentalno i grandiozno jer je veliki broj vladinih i nevladinih organizacija i udruženja uputio poziv na održavanje ovih skupova, tako da je posljednji petak u Ramazanu ove godine bio obogaćen još jednim velikim narodnim odgovorom cionističkim zločinima.

Svjetski Dan Kudsa je praktično omogućio da sljedbenici svih nebeskih religija i svi slobodari iz cijelog svijeta jednoglasno izađu na ulice svojih gradova i saopšte svoju podršku ugroženom i nebranjenom palestinskom stanovništvu koji već desetljećima podnosti strašnu represiju, torturu, otimačinu, ubijanja i zločine od strane vojnih i policijskih snaga izraelskog cionističkog režima ali i nehumane poteze jevrejskih stanovnika u doseljeničkim kolonijama sagrađenim na otuđenim palestinskim teritorijama na Zapadnoj obali rijeke Jordan i Istočnom Kudsu. Inicijativa imama Homeinija  je dovela do snaženja međunarodne svijesti prema palestinskom pitanju ali i shvatanja velike opasnosti koja prijeti od strane cionističkog režima, ne samo palestinskom stanovništvu ili regionu Bliskog istoka, nego cijelom svijetu. Ovogodišnje obilježavanje Svjetskog dana Kudsa se podudara sa višednevnim izraelskim krvničkim napadima na palestinsko civilno stanovništvo Pojasa Gazze. Proteklo je 20 dana od početka zračne i artiljerijske kampanje armije izrelskog režima na ovaj dio palestinskog teritorija koja je počela na osnovu smiješnog izgovora izraelskih vlasti, ali rezultati ove kampanje nisu smiješni; jer do sada je ubijeno više od 800 palestinskih građana Pojasa Gazze, većinom žena i djece, dok je više hiljada teže i lakše ranjeno. Novi krug izraelskih zločina nad palestinskim civilima, više nego ikada ranije, pokazao je stvarnu ćud izraelskog režima, što je dovelo do jačanja gnjeva i animoziteta svjetske populacije prema ovog ilegalnom režimu i njegovim zapadnim mecenama, tako da je posljednjih nekoliko dana u različlitim krajevima svijeta, čak i prije posljednjeg petka mjeseca Razamana, održan veliki broj protestnih skupova osude izraelskih zločina i podrške palestinskom narodu. Sa druge strane se ne smije zapostaviti šutnja zapadnih samozvanih vlada zaštitnika ljudskih prava, sloboda i demokratije u odnosu na ove zločine, i što je još gore, šutnja lokalnih arapskih zemalja, posebno njihovih čelnika, kraljeva i prinčeva. I u ovakvim uvjetima ove godine Svjetski dan Kudsa koji je održan grandiozno, pokazao je veliku solidarnost svjetskog stanovništva sa palestinskim narodom; solidarnost koja će pomoći palestinskom narodu na jačanju njihovog odbrambenog duha i istrajnosti u odnosu na cionistički režim. Palestinci će sada sa većim intenzitetom insistirati na svojim pravima.

Početak intifade palestinskog naroda 1987. godine i intifade Kudsa 2000. godine  je osnažena upravo podrškom stanovništva cijelog svijeta, tako da se posljednji petak u Ramazanu može smatrati ključnom tačkom svjetskih demonstracija protiv cionističkog režima, odnosno podrške običnog stanovništva sa svih strana svijeta ugroženom palestinskom narodu.

Exit mobile version