Ukraina sulmon një fregatë ushtarake ruse - Balkan Times

Ukraina sulmon një fregatë ushtarake ruse

Ukraina thotë se ka rrëzuar një fregatë ushtarake ruse.

Ukraina thotë se ka rrëzuar një fregatë ushtarake ruse.

Sipas Guardian, të shtunën Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës njoftoi sulmin ndaj një fregate ushtarake ruse. Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se sulmi u krye nga një dron dhe fundosi anijen ruse. Sulmi ndodhi pak pas mesditës përpara një postblloku në ishullin Mar të Detit të Zi. Megjithatë Ministria Ruse e Mbrojtjes nuk ka reaguar ndaj këtij lajmi. Më pak se një muaj më parë, Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi fundosjen e anijes luftarake “Moscow”. “Të shtunën, forcat ruse të njësive të raketave dhe artilerisë sulmuan 31 poste komanduese dhe 245 baza, zona përqëndrimi dhe pajisje ushtarake të forcave ukrainase”, tha në një deklaratë zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, Igor Konashenkov. Ky zëdhënës i ministrisë shpjegoi: “Raketat me precizion të lartë kanë rrëzuar aeroplanët ukrainas në aeroportet e rajoneve Artesian, Odessa dhe Vuzhensk”. Lufta në Ukrainë tashmë ka hyrë në muajin e tretë dhe deri më tani 25 vende kanë dërguar armë të ndryshme ushtarake në Kiev.  Rusët këmbëngulin se nuk kanë ndërmend të pushtojnë Ukrainën.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.