Turkoviç u takua me Presidentin e sapozgjedhur iranian Raisi në Teheran - Balkan Times

Turkoviç u takua me Presidentin e sapozgjedhur iranian Raisi në Teheran

Nënkryetari i Këshillit të Ministrave dhe Ministrja e Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës, Bisera Turković, u takua mbrëmë në Teheran me Presidentin e sapozgjedhur të Republikës Islamike të Iranit, Ebrahim Raisi.

Turkoviç u takua me Presidentin e sapozgjedhur iranian Raisi në Teheran – Turkovic takohet me Presidentin e sapozgjedhur të Iranit Raisi në Teheran – Ministri Turkovic uroi zgjedhjet dhe i uroi një mandat të suksesshëm Presidentit Raisi, i cili zyrtarisht mori presidencën e Iranit dje, dhe takimi me Ministrin Turkovic ishte një nga takimet e para zyrtare .

Gjatë takimit, ata diskutuan përmirësimin e marrëdhënieve dypalëshe midis dy vendeve mike, dhe forcimin e bashkëpunimit në fusha të ndryshme. Presidenti Raisi tha se është e nevojshme të forcohet bashkëpunimi ekonomik dhe shkëmbimi tregtar, i cili do të jetë një nga prioritetet e administratës së re. Ai vuri në dukje se Irani gjithmonë do të mbështesë sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe se do të mbështesë përparimin e vendit tonë.

Turkoviç falënderoi njerëzit dhe zyrtarët e Iranit për të gjithë mbështetjen që ata i kanë dhënë Bosnjës dhe Hercegovinës në dekadat e fundit, dhe informoi Presidentin e Iranit për situatën aktuale politike në vendin tonë, zhvillimet e fundit në lidhje me vendimet dhe marrëdhëniet e Përfaqësuesit të Lartë në rajon. Gjithashtu, ministri foli për përpjekjet e vendit tonë për të përmbushur detyrimet e politikës së jashtme, dhe vështirësitë me të cilat përballet gjatë rrugës.

Në takimin e mbrëmshëm ishte i pranishëm edhe Ministri i Punëve të Jashtme të Iranit, Mohammad Javad Zarif, me të cilin Ministri Turković do të mbajë një takim të veçantë sot, së bashku me delegacionet e Ministrive të Punëve të Jashtme të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Iranit.

Gjatë vizitës së saj zyrtare në Iran, Ministrja Turkoviç do të zhvillojë takime të tjera me zyrtarë të këtij vendi dhe do të marrë pjesë në përurimin e Presidentit të ri iranian Raisi, njoftoi Zyra për Marrëdhënie me Publikun e MPJ -së së BiH.

Burimi

Balkantimes

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.