Taxhikistani dhe Afganistani në prag lufte, Rusia kërkon vetëpërmbajtje - Balkan Times

Taxhikistani dhe Afganistani në prag lufte, Rusia kërkon vetëpërmbajtje

Rusia i ka kërkuar Afganistanit dhe aleatit të saj Taxhikistanit që të qetësohen, pasi dy fqinjët janë përfshirë në një betejë të hapur fjalësh dhe kërcënimesh, disa javë pasi grupi militant Taleban rrëzoi qeverinë afgane dhe mori kryeqytetin Kabul.

Taxhikistani dhe Afganistani në prag lufte, Rusia kërkon vetëpërmbajtje – Rusia i ka kërkuar Afganistanit dhe aleatit të saj Taxhikistanit që të qetësohen, pasi dy fqinjët janë përfshirë në një betejë të hapur fjalësh dhe kërcënimesh, disa javë pasi grupi militant Taleban rrëzoi qeverinë afgane dhe mori kryeqytetin Kabul.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse Alexei Zaitsev tha se ekzistojnë raporte se Afganistani dhe Taxhikistani po dërgonin trupa në kufirin e tyre të përbashkët, raportoi agjencia e lajmeve TASS. “Ne po vëzhgojmë me shqetësim rritjen e tensioneve në marrëdhëniet Taxhiko-Afgane mes deklaratave të forta reciproke të qeverive të dy vendeve,” shtoi ai. Zaitsev vuri në dukje se talebanët kishin thënë se ata kishin vendosur tashmë dhjetëra mijëra forca të tyre speciale në provincën verilindore të Afganistanit, Takhar, e cila është ngjitur me Taxhikistanin. Javët e fundit, Dushanbe u ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur talebanëve që një qeveri e ardhshme afgane të përfshijë më shumë taxhikë etnikë në radhët e saj. Më shumë se një e katërta e popullsisë së Afganistanit përbëhet nga taxhikët etnikë, por anëtarët talebanë kryesisht i përkasin grupit më të madh etnik, pashtunëve. Talebanët, në përgjigje, e kanë kritikuar ashpër thirrjen e qeverisë së Taxhikistanit si ndërhyrje në punët e brendshme afgane. “Ne nuk do të lejojmë asnjë vend fqinj të ndërhyjë në çështjet e brendshme të Afganistanit,” tha zëvendëskryeministri i talebanëve Abdul Salaam Hanafi në fillim të kësaj jave.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.