Talebanët marrin kontrollin e qendrës së Nangarhar në Afganistan - Balkan Times

Talebanët marrin kontrollin e qendrës së Nangarhar në Afganistan

Duke vazhduar përparimin e tyre, talebanët të dielën pushtuan qytetin Jalalabad, kryeqendrën e provincës Nangarhar, duke bërë një hap më afër marrjes së kryeqendrat afgan.

Talebanët marrin kontrollin e qendrës së Nangarhar në Afganistan – Sipas Fars, Jalalabad ishte një nga dy qytetet më të mëdha në Afganistan, i cili, së bashku me kryeqytetin Kabul, mbetën nën kontrollin e qeverisë afgane. Një ligjvënës afgan tha për Associated Press se talebanët kishin marrë kontrollin e qytetit pasi negociuan me pleqtë për t’u dorëzuar. “Ne u zgjuam këtë mëngjes me flamuj të bardhë talebanë në të gjithë qytetin,” tha Ahmad Wali, një banor i qytetit, për AFP. Ata hynë pa luftuar. Një zëdhënës i byrosë politike të talebanëve ndau një video në Tëitter, duke nënshkruar:

“Banorët e Jalalabadit mirëpresin Muxhahidinët”. Jalalabad është kryeqendra i provincës Nangarhar, 118 km nga Kabuli. Që dje, qytetet Sharana në Paktika, Gardez në Paktia, Asadabad në Kunar, kryeqendra e provincës Laghman, Mazar-e-Sharif në veri dhe Faryab janë marrë nga talebanët dhe këtë mëngjes qyteti i Jalalabad ra në duart e talebanëve. Raporte të ndryshme të inteligjencës amerikane tregojnë se talebanët mund të kapin kryeqytetin në javët e ardhshme. Rritja e sulmeve talebane në Afganistan erdhi pasi SHBA u tërhoq nga vendi. Pas përparimit të shpejtë të talebanëve në të gjithë Afganistanin, Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të dielën në mëngjes se kishte rënë dakord të dislokonte 5,000 trupa në Kabul për të lehtësuar tërheqjen e qytetarëve amerikanë nga Afganistani. New York Times raporton se Përfaqësuesi Special i Shteteve të Bashkuara për Afganistanin Zalmai Khalilzad u takua me përfaqësuesit e talebanëve në Doha të Katarit dhe u bëri thirrje atyre të mos ndërmarrin asnjë veprim për të dëbuar diplomatët dhe trupat amerikane nga Kabuli. Shtetet e Bashkuara, së bashku me disa vende të tjera, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Danimarkën, Norvegjinë dhe Kanadanë, kanë njoftuar se po tërheqin forcat e tyre diplomatike nga Afganistani. Sunday Times gjithashtu shkroi: Britania do të tërheqë ambasadorin e saj nga Afganistani dhe do t’i japë fund pranisë së saj diplomatike në këtë vend. Përparimi i shpejtë i talebanëve ka mahnitur jo vetëm njerëzit e Afganistanit, por edhe vendet e huaja. Tërheqja e dyshimtë dhe e papërgjegjshme e trupave të huaja nga Afganistani, ikja masive e trupave nga fushat e betejës dhe dallimet midis zyrtarëve janë ndër shkaqet kryesore të rënies së njëpasnjëshme të qyteteve afgane në duart e talebanëve. Presidenti afgan Ashraf Ghani tha në një video mesazh dje (e shtunë) se përkeqësimi i situatës së sigurisë në vendin e tij ishte rezultat i një vendimi “të papritur” për të tërhequr trupat amerikane. Lidhur me zhvillimet në vendin e tij, Wieder tha se ka konsultime të gjera brenda qeverisë me pleqtë dhe udhëheqës politikë, përfaqësues të segmenteve të ndryshme të popullit afgan dhe partnerët ndërkombëtarë të Afganistanit në lidhje me zhvillimet në vend.

Burimi

Balkantimes

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.