Rusia sulmon 67 baza ushtarake ukrainase - Balkan Times

Rusia sulmon 67 baza ushtarake ukrainase

Një zëdhënës i Ministrisë ruse të Mbrojtjes tha se forcat ruse kishin shënjestruar 67 baza ushtarake ruse në 24 orët e fundit gjatë operacionit ushtarak në Ukrainë.

Rusia sulmon 67 baza ushtarake ukrainase – Një zëdhënës i Ministrisë ruse të Mbrojtjes tha se forcat ruse kishin shënjestruar 67 baza ushtarake ruse në 24 orët e fundit gjatë operacionit ushtarak në Ukrainë.

Sipas agjencisë së lajmeve Fars, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse, Igor Konashenkov, njoftoi më shumë se 300 ekstremistë ukrainas janë vrarë në operacionet ushtarake ruse në Ukrainë.   Konashenkov theksoi, ushtria ruse ka shkatërruar sistmet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës dhe disa avion luftarak Sukhoi-24 mbi Luhansk, një raketë Tochka-Yu mbi qytetin ukrainas të Izium, shkatërruan 40 automjete të blinduara, 2 depo armësh e municionesh dhe raketa dhe artileri. Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes ruse tha, ushtria ukrainase planifikoi të sulmonte spitalin e qytetit Izium me një raketë Tochka-Yu. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, që nga fillimi i luftës në Ukrainë, gjithsej 130 baza ushtarake, 85 pika grumbullimi të forcave dhe pajisjeve ushtarake ukrainase, 2166 njësi ushtarake speciale të vendit, 125 luftëtarë, 264 raketahedhës kundërajror, 141 avionë dhe 110 helikopterë, 607 UAV, 91 helikopterë luftarakë, 933222, Raketa kundërajrore, 234 sisteme raketore S-300, 2596 tanke dhe mjete luftarake, 278 raketahedhës, 296 instalime dhe sisteme të shumta raketash, 2321 automjete ushtarake, katër depo karburanti të ushtrisë ukrainase dhe 1081 copë artilerie. Mortajat e vendit dhe 1,134 kanë qenë, të shkatërruara. Lufta në Ukrainë tashmë ka hyrë në muajin e tretë Deri më tani, 25 vende kanë dërguar armë të ndryshme ushtarake në Kiev.  Rusët këmbëngulin se nuk kanë ndërmend të pushtojnë Ukrainën.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.