Rusia: Mercenarët sionistë po luftojnë përkrah ukrainasve - Balkan Times

Rusia: Mercenarët sionistë po luftojnë përkrah ukrainasve

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë tha se mercenarët izraelitë po luftonin krah për krah me forcat ukrainase në këtë vend.

Rusia: Mercenarët sionistë po luftojnë përkrah ukrainasve – Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë tha se mercenarët izraelitë po luftonin krah për krah me forcat ukrainase në këtë vend.

Agjencia e lajmeve Fars njoftoi se zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova deklaroi të mërkurën se mercenarë nga regjimi sionist po luftojnë përkrah njësive Azov të forcave militante të Ukrainës.

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë të martën mbrëma akuzoi gjithashtu regjimin sionist për mbështetjen e militantëve neo-nazistë në Ukrainë.

Akuza e Maria Zakharova erdhi disa orë pasi agjencitë e lajmeve raportuan se regjimi sionist kishte rënë dakord të dërgonte ndihmë ushtarake në Ukrainë dhe se zyrtarët izraelitë po diskutonin rritjen e ndihmës ushtarake për Ukrainën.

Lufta në Ukrainë tashmë ka hyrë në muajin e tretë dhe deri më tani 25 shtete perëndimore kanë dërguar armë të ndryshme ushtarake në Ukrainë. Rusia këmbëngul se nuk ka ndërmend të pushtojnë Ukrainën.

Duke koinciduar me kërkesat e përsëritura të Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n dhe marrjen e ndihmës shumëmilionëshe nga Perëndimi, pas lëvizjeve të fundit perëndimore pranë kufirit rus, presidenti rus Vladimir Putin iu përgjigj më 24 shkurt një kërkese për ndihmë ushtarake nga presidentët e Donetskut dhe Voluhansk, në Ukrainën lindore. Si rezultat ai urdhëroi një ofensivë ushtarake në rajonin e Donbasit. Pas kësaj, avionët luftarakë rusë, sistemet e artilerisë dhe raketave goditen pozicionet ushtarake ukrainase.

Putin theksoi se sulmi ishte një denazistizim dhe çarmatim i Ukrainës.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.