Përshkallëzimi i tensioneve në marrëdhëniet mes Rusisë dhe regjimit sionist - Balkan Times

Përshkallëzimi i tensioneve në marrëdhëniet mes Rusisë dhe regjimit sionist

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe regjimit sionist që nga fillimi i evazionit rus ndaj Ukrainës kanë qenë të tensionuara.

Përshkallëzimi i tensioneve në marrëdhëniet mes Rusisë dhe regjimit sionist – Marrëdhëniet midis Rusisë dhe regjimit sionist që nga fillimi i evazionit rus ndaj Ukrainës kanë qenë të tensionuara.

Në tensionin e fundit në marrëdhëniet dypalëshe, deklaratat e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov kanë shkaktuar një polemikë të re në marrëdhëniet mes Moskës dhe Tel Avivit dhe një qëndrim të ashpër të zyrtarëve sionistë. I pyetur se si Rusia pretendon se po kërkon “de-nazistim” në Ukrainë, ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelinsky është një hebre, Sergei Lavrov në një intervistë me një rrjet italian tha:  Hitleri gjithashtu kishte gjak hebre në trupin e tij. Kryeministri izraelit Naftali Bennett deklaratat e Lavrov se Hitleri ishte një hebre i quajti “shumë të rrezikshme”, të pavërteta dhe të papranueshme, duke shtuar: Qëllimi i deklaratave të tilla është thjesht të kritikojnë hebrenjtë dhe t’i akuzojnë ata për kryerjen e krimeve të tmerrshme kundër tyre gjatë historisë. Të hënën, Ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid kritikoi ashpër homologun e tij rus Sergei Lavrov për këto komente, duke thënë se Hitleri kishte gjak hebre në trupin e tij dhe i përshkroi deklaratat e Lavrov si të pafalshme dhe të turpshme. Ambasadori i Rusisë në Izrael është thirrur në Ministrinë e Jashtme izraelite, pas komenteve antisemite të ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov se “Hitleri kishte gjak hebre”. Deklaratat e Lavrov duket se janë një paralajmërim nga Moska kundër regjimit sionist për mbështetjen e bllokut perëndimor dhe madje përgatitjen për të dërguar armë në Ukrainë, që është qartazi një qëndrim armiqësor kundër Rusisë. Në fund të marsit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelinsky në një fjalim iu drejtua anëtarëve të zgjedhur të parlamentit të regjimit sionist, duke i kërkuar Tel Avivit të “bëjë një zgjedhje” në pozicionin e tij ,duke mbështetur Ukrainën kundër Rusisë dhe për të dërguar armë në Ukrainë. Zyrtarët izraelitë pretendojnë se ata kanë ofruar më parë pajisje sigurie për Ukrainën, por kohët e fundit nuk i kanë ofruar armë këtij vendi.  Pavarësisht këtij pretendimi, ka disa prova që Tel Avivi ka zgjedhur të qëndrojë në anën e Perëndimit kundër Rusisë, duke pasur parasysh zhvillimet e muajve të fundit dhe përshkallëzimin e veprimeve të bllokut perëndimor të udhëhequr nga SHBA kundër Rusisë. Kjo është veçanërisht e dukshme në qëndrimin e ministrit të Jashtëm izraelit Yair Lapid, i cili akuzoi Rusinë për krime lufte në Ukrainë dhe në fakt ka shkaktuar tensione dhe ftohtësi të paparë në marrëdhëniet mes Moskës dhe Tel Avivit. Për këtë arsye, mund të parashikohet se Moska do të mbajë një qëndrim të ri për veprimet e regjimit sionist për çështje të tilla si mënyra se si Tel Avivi do të trajtojë palestinezët, si dhe sulmet e përsëritura në Siri.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.