Perëndimit haptazi përdori terroristët për të përmbysur Asadin - Balkan Times

Perëndimit haptazi përdori terroristët për të përmbysur Asadin

Perëndimi kishte përdorur hapur terroristët për të përmbysur Presidentin sirian Bashar al-Asad, ndërsa Rusia e ndihmoi vendin e shkatërruar nga lufta të ruante shtetësinë e tij, tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Perëndimit haptazi përdori terroristët për të përmbysur Asadin – Perëndimi kishte përdorur hapur terroristët për të përmbysur Presidentin sirian Bashar al-Asad, ndërsa Rusia e ndihmoi vendin e shkatërruar nga lufta të ruante shtetësinë e tij, tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Kur terroristët e vërtetë nga grupi terrorist ISIS dhe bashkëpunëtorët e tij “ishin në prag të kryeqytetit sirian, kur terroristët ishin gati të merrnin pushtetin në Siri, Perëndimi po e shikonte këtë zhvillim me qetësi”, tha të hënën Lavrov, raporton agjencia e lajmeve TASS. Sipas diplomatit të lartë rus, Rusia ka krijuar kushte për një proces politik në Siri, por nuk është faji i saj që procesi po zbehet. “Ne kemi krijuar kushte për një proces të zgjidhjes politike në Siri, i cili aktualisht po zbehet jo për fajin tonë. Sidoqoftë, ky proces është duke u zhvilluar, “tha ai. Ndërkohë, ministri rus i mbrojtjes tha të hënën se të gjitha sistemet më të fundit të armëve të Rusisë janë testuar në operacionet anti-terroriste në Siri. “Në Siri, kemi testuar mbi 320 lloje të armëve, në fakt, ne kemi testuar të gjitha armët, përveç versioneve të kuptueshme,” tha Sergei Shoigu në një intervistë për Kanalin Solovyov-Live në YouTube, njoftoi TASS.

Burimi

Balkantimes

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.