Një protestues u vra dhe të paktën 125 të tjerë u plagosën në protestat kundër grushtit të shtetit në Sudan - Balkan Times

Një protestues u vra dhe të paktën 125 të tjerë u plagosën në protestat kundër grushtit të shtetit në Sudan

Forcat sudaneze të sigurisë kanë qëlluar për vdekje një protestues dhe kanë plagosur shumë të tjerë gjatë një goditjeje brutale ndaj demonstruesve kundër grushtit të shtetit në kryeqytetin Khartum dhe qytete të tjera në të gjithë vendin afrikan.

Një protestues u vra dhe të paktën 125 të tjerë u plagosën në protestat kundër grushtit të shtetit në Sudan – Forcat sudaneze të sigurisë kanë qëlluar për vdekje një protestues dhe kanë plagosur shumë të tjerë gjatë një goditjeje brutale ndaj demonstruesve kundër grushtit të shtetit në kryeqytetin Khartum dhe qytete të tjera në të gjithë vendin afrikan.

Në një deklaratë të hënën, Komiteti Qendror i Mjekëve Sudanezë tha se një burrë 28-vjeçar, i identifikuar si Majzoub Mohammad Ahmad, u qëllua dhe u vra me “një plumb në gjoks” në zonën e Sharg al-Nil në Khartum. Në një deklaratë të veçantë, komiteti tha se rreth 331 persona janë plagosur në protestat e së dielës, duke përfshirë dy protestues të cilët ishin qëlluar në kokë dhe dhjetëra të tjerë që ishin plagosur nga bombolat e gazit lotsjellës. Ministria e shëndetësisë e Sudanit tha gjithashtu të dielën vonë se të paktën 123 persona u plagosën në kryeqytet gjatë përleshjeve të ashpra me forcat ushtarake të vendit, duke shtuar se dy të tjerë u plagosën në qytetin lindor Kassala, i cili gjatë ditëve të fundit ka qenë skena e shfaqjes së zemërimit publik. Të dielën, dhjetëra mijëra njerëz mbushën rrugët e Khartumit për të shprehur mospajtimin e tyre të fortë kundër grushtit të shtetit ushtarak të tetorit dhe gjithashtu për të shënuar përvjetorin e tretë të revoltës së kombit kundër ish-sundimtarit të Sudanit Omar al-Bashir. Forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës dhe granata tymuese për të shpërndarë turmat e mëdha të protestuesve të zemëruar që po brohorisnin parulla kundër shefit të juntës Abdel Fattah al-Burhan dhe administratës së dominuar nga ushtria. Mitingje proteste ishin planifikuar gjithashtu në qytete të tjera anembanë vendit, duke përfshirë Port Sudan në bregun e Detit të Kuq dhe El-Deain në rajonin perëndimor të Darfurit. Në një deklaratë të hënën, ushtria e Sudanit tha se mbështet “zgjedhjen demokratike për popullin” dhe “zgjedhjet e lira dhe të ndershme”. Një grusht shteti ushtarak, i udhëhequr nga shefi ushtarak i Sudanit dhe udhëheqësi de fakto, Burhan, u organizua më 25 tetor 2021 që përmbysi qeverinë e brishtë. Kryeministri Abdalla Hamdok u arrestua dhe u vu në arrest shtëpiak në një veprim që zemëroi sudanezët dhe ndezi protesta ndërkombëtare, duke përfshirë edhe në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Udhëheqës të tjerë civilë u mbajtën gjithashtu në paraburgim ushtarak. Goditja që pasoi kundër protestuesve kundër grushtit të shtetit ka lënë të paktën 45 të vdekur që nga 25 tetori.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.