NATO thekson pajisjen e Ukrainës me armë - Balkan Times

NATO thekson pajisjen e Ukrainës me armë

NATO thekson pajisjen e Ukrainës me armë- Sipas agjencisë Fars Neës, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, të martën pas takimit të shtatë vendeve anëtare evropiane të NATO-s tha se Ukraina ka nevojë për më shumë armë të rënda në luftën e saj me Rusinë. Zyrtarët e NATO-s po punojnë gjithashtu së bashku për të koordinuar mbështetje më të madhe për Ukrainën, veçanërisht në dërgimin e armëve të rënda në këtë vend, tha Stoltenberg. “Ushtria ukrainase ka nevojë për armë me rreze të gjatë veprimi për t’iu kundërvënë forcave të armatosura ruse,” u tha gazetarëve presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky. Sipas Zelensky, ushtria ukrainase ka mjaft municion dhe armë, por ajo ka nevojë për armë që synojnë direkt pajisjet ushtarake ruse dhe zvogëlojnë epërsinë e tyre. Lufta Rusi-Ukrainë ka hyrë në muajin e katërt. Vendet e NATO-s dhe aleatët e tyre kanë refuzuar ndërhyrjen e drejtpërdrejtë ushtarake në konflikt, por po furnizojnë Ukrainën me armë, municion dhe karburant. Moska ka paralajmëruar vazhdimisht për pasojat e dërgimit të armëve perëndimore dhe zgjatjen e konfliktit.

Burimi

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.