Lavrov: Rusia nuk do të pranojë asnjë ndryshim në tekstin e marrëveshjes së vitit 2015 - Balkan Times

Lavrov: Rusia nuk do të pranojë asnjë ndryshim në tekstin e marrëveshjes së vitit 2015

Ministrat e jashtëm të Iranit dhe Rusisë kanë nënvizuar nevojën për formimin e një qeverie gjithëpërfshirëse në Afganistan me pjesëmarrjen e të gjitha grupeve në vendin e shkatërruar nga lufta, ku grupi militant taleban ka fituar pushtetin pas tërheqjes së SHBA.

Lavrov: Rusia nuk do të pranojë asnjë ndryshim në tekstin e marrëveshjes së vitit 2015 – Ministrat e jashtëm të Iranit dhe Rusisë kanë nënvizuar nevojën për formimin e një qeverie gjithëpërfshirëse në Afganistan me pjesëmarrjen e të gjitha grupeve në vendin e shkatërruar nga lufta, ku grupi militant taleban ka fituar pushtetin pas tërheqjes së SHBA.

Hossein Amir-Abdollahian dhe homologu i tij rus, Sergei Lavrov, i bënë deklaratat në një bisedë telefonike të enjten, gjatë së cilës të dy palët diskutuan zhvillimet e fundit në rajon dhe Afganistan. Amir-Abdollahian dhe Lavrov theksuan se qeveria e re e Afganistanit duhet të përfaqësojë të gjitha grupet politike në vend. Më tej, Amir-Abdollahian theksoi nevojën që Rusia t’i sigurojë Iranit më shumë vaksina Sputnik V bazuar në marrëveshjet e mëparshme dypalëshe. Ai falënderoi Moskën për zgjidhjen e çështjeve që lidhen me kthimin e studentëve iranianë që studiojnë në universitetet ruse. Diplomati i lartë iranian gjithashtu ngriti çështjet me të cilat përballen biznesmenët dhe sipërmarrësit iranianë gjatë udhëtimit në Rusi, ndërsa Lavrov premtoi se do ta përcjellë çështjen sa më shpejt të jetë e mundur. Sa i përket bisedimeve të Vjenës që synonin të ringjallnin marrëveshjen bërthamore të braktisur nga SHBA, Lavrov tha se vendi i tij, ashtu si Irani, nuk do të pranojë asnjë ndryshim në tekstin e marrëveshjes së vitit 2015 dhe dëshiron zbatimin e plotë të marrëveshjes nga të gjitha palët.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.