Kremlini i thotë 'jo' Erdoganit, fillon manovrat - Balkan Times

Kremlini i thotë ‘jo’ Erdoganit, fillon manovrat

Ndërsa zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse refuzoi ofertën e presidentit turk për të ndërmjetësuar midis Moskës dhe Kievit, Rusia filloi papritur stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë pranë kufirit me Ukrainën.

Kremlini i thotë ‘jo’ Erdoganit, fillon manovrat – Ndërsa zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse refuzoi ofertën e presidentit turk për të ndërmjetësuar midis Moskës dhe Kievit, Rusia filloi papritur stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë pranë kufirit me Ukrainën.

Zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zakharova kundërshtoi të mërkurën (1 dhjetor) ofertën e Turqisë për të ndërmjetësuar midis Moskës dhe Kievit. Oferta e Turqisë për të ndërmjetësuar në konfliktin në Ukrainën lindore nuk diskutohet, tha të mërkurën (1 dhjetor) zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova, duke komentuar deklaratën e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan mbi gatishmërinë e Ankarasë për të ndërmjetësuar midis Rusisë dhe Ukrainës për të ndihmuar zgjidhjen e situatës në Donbass. Zakharova tha: “Asnjë ndërmjetësim turk nuk mund të ketë ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës. Përdorimi i fjalimeve të zbukuruara për të nënkuptuar se Rusia është palë në konflikt është diçka që Rusia nuk do ta lejojë, sepse në thelb ky është një konflikt i brendshëm në Ukrainë.” Maria Zakharova kujtoi se Moska nuk ishte palë në konfliktin që përfshiu Kievin dhe rajonet me popullsi ruse Donetsk dhe Lugansk. Ajo shtoi: “Ne i jemi vërtet mirënjohës Turqisë, veçanërisht presidentit turk për përpjekjet e tij për të ndihmuar në zgjidhjen e konfliktit të brendshëm në Ukrainë”. “Konflikti në Ukrainën juglindore nuk është për shkak të mungesës së formatit apo të palëve ndërmjetësuese për t’i dhënë fund konfliktit, por problemi është se Kievi nuk po i përmbush detyrimet e tij sipas marrëveshjes së Minskut të nënshkruar nga autoritetet e Kievit”, tha Zakharova. “Ne kemi qenë në kontakt me palët ruse dhe ukrainase dhe i kemi këshilluar që të ulin tensionet,” tha më herët këtë të mërkurë ministri i jashtëm turk Mevlüt Çavusoglu. Duke reaguar ndaj deklaratës së ministrit turk, zëdhënësi i presidencës ruse Dmitry Peskov tha se Rusia nuk ishte palë në konflikt. Në këtë sfond, Rusia nisi papritur stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë pranë kufirit me Ukrainën. Pas transferimit të një sasie të madhe armësh në Rusinë jugore, gjë që e trembi shumë NATO-n, pala ruse filloi një stërvitje ushtarake në shkallë të gjerë pranë kufirit me Ukrainën. Në stërvitje marrin pjesë pajisje moderne ushtarake. “Më shumë se 10,000 ushtarë rusë nga grupet taktike të batalioneve dhe tankeve motorike janë zhvendosur në më shumë se tridhjetë zona stërvitore, ku operacionet e koordinuara ushtarake do të kryhen pranë kufirit me Ukrainën,” raporton shërbimi rus për shtyp i Qarkut Ushtarak Jugor. Manovrat e nisura papritur frikësuan seriozisht Ukrainën dhe vendet perëndimore, sepse më herët Shtetet e Bashkuara deklaruan se shfaqja e pajisjeve ushtarake ruse dhe më shumë se 100,000 personel ushtarak rus në zonat e stërvitjes ishte për shkak të synimeve të Rusisë për të sulmuar Ukrainën.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.