Kongresi amerikan miratoi një ndihmë të re prej 12 miliardë dollarës

Kongresi amerikan miratoi një ndihmë të re prej 12 miliardë dollarësh për Ukrainën

Anëtarët e Kongresit të SHBA kanë miratuar një draft të një pakete të re ndihme prej 12 miliardë dollarësh për Ukrainën.

Kongresi amerikan miratoi një ndihmë të re prej 12 miliardë dollarësh për Ukrainën – Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, kjo marrëveshje është bërë me kërkesë të presidentit amerikan Joe Biden dhe kjo ndihmë shumë miliardëshe do të përfshijë edhe fonde për rivendosjen e refugjatëve. Këtë muaj, Biden i kërkoi Kongresit 12 miliardë dollarë ndihmë të menjëhershme për Ukrainën. Kjo ndihmë përfshin ndihmën e menjëhershme ushtarake dhe ekonomike. Kongresi ka afat deri në mesnatën e së premtes për të miratuar projekt-ligjin e ndihmës prej 12 miliardë dollarësh, i cili do të financojë përkohësisht një gamë të gjerë programesh qeveritare. Në ndihmën e fundit të qeverisë amerikane për Ukrainën, Uashingtoni njoftoi të hënën ndihmën prej 457 milionë e 500 mijë dollarë për Kievin. Kjo ndihmë do të ndahet nën maskën e mbështetjes së policisë kombëtare, rojeve kufitare të Ukrainës dhe përpjekjeve për të kryer një hetim mbi atë që është shpallur skandal rus. Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blaken pretendoi se pajisjet e mbrojtjes personale dhe pajisjet mjekësore dhe automjetet e blinduara të ofruara në Ukrainë do të zvogëlojnë viktimat e civilëve ukrainas.

Burimi

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.