Hungaria kundërshton sanksionet ndaj naftës dhe gazit rus - Balkan Times

Hungaria kundërshton sanksionet ndaj naftës dhe gazit rus

Qeveria hungareze përsëriti të hënën se nuk do të mbështesë një embargo ndaj naftës dhe gazit rus.

Hungaria kundërshton sanksionet ndaj naftës dhe gazit rus – Qeveria hungareze përsëriti të hënën se nuk do të mbështesë një embargo ndaj naftës dhe gazit rus.

Bashkimi Evropian që nga fillimi i luftës në Ukrainë ka vendosur disa paketa të rënda sanksionesh ndaj Rusisë dhe ka shkuar aq larg sa ka vendosur sanksione ndaj sektorit energjetik të Rusisë, por nuk ka arritur ta bëjë këtë për shkak të kundërshtimit të disa shteteve anëtare.

Duke hedhur poshtë pretendimet e mediave gjermane se Budapesti ishte gati të mbështeste sanksionet e BE-së kundër sektorit të naftës dhe gazit të Rusisë, zëdhënësi i qeverisë hungareze Zoltan Kovacs tha se Hungaria nuk e kishte ndryshuar qëndrimin e saj, njoftoi agjencia e lajmeve Fars. Rrjeti gjerman ZDF kohët e fundit në një raport pohoi se vende si Hungaria dhe Sllovakia e kanë pezulluar kundërshtimin e tyre ndaj sanksioneve ndaj naftës dhe gazit rus. Hungaria, e cila është shumë e varur nga importet e energjisë nga Rusia, ka paralajmëruar se sanksionet ndaj naftës dhe gazit rus do të dëmtonin ekonominë hungareze. Ministri i Energjisë i Polonisë të hënën tha se vendi ishte gati për pavarësi të plotë nga burimet energjetike të Rusisë. Nga ana tjetër, qeveria gjermane pretendoi se kishte bërë përparim në uljen e varësisë së saj nga importet e naftës së papërpunuar nga Rusia dhe pritet të ndërprese plotësisht importet e naftës së papërpunuar nga Rusia deri në fund të kësaj vere. “Austria është gjithashtu e gatshme të mbështesë sanksionet e BE-së kundër sektorit të naftës të Rusisë”, tha Ministrja austriake e Energjisë Leonore Gewessler në një konferencë shtypi të hënën. Ministri austriak i Energjisë deklaroi se situata e furnizimit me naftë ruse në Bashkimin Evropian është e ndryshme në secilin vend, duke shtuar se duhet një vendim i përbashkët. Ministri francez i energjisë gjithashtu pohoi se të gjitha vendet anëtare të BE-së ranë dakord për aktivizimin e sanksioneve dhe respektimin e kontratave dhe mospagesën e gazit rus në rubla. Më herët, presidenti rus Vladimir Putin kishte urdhëruar më 23 mars që vendet jomiqësore të paguajnë gazin rus në rubla. Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, vendet evropiane kanë qenë në gjendje të reduktojnë vetëm një pjesë të importeve të naftës nga Rusia, një veprim që ka çuar në rritjen e kostove të energjisë elektrike dhe benzinës në të gjithë Bashkimin Evropian dhe madje edhe në Shtetet e Bashkuara.  Në këtë drejtim, zëvendëskryeministri rus Alexander Novak deklaroi së fundmi se nuk ka gjasa që vendet evropiane të jenë në gjendje të gjejnë një alternativë ndaj naftës dhe gazit rus në pesë deri në dhjetë vitet e ardhshme.  Megjithatë, dy zyrtarë të BE-së thanë të hënën se Komisioni Evropian mund të përjashtojë Hungarinë dhe Sllovakinë nga bojkoti i blerjeve të naftës ruse që ata po përgatitin. Arsyeja për përjashtimin është shqetësimi për varësinë e dy vendeve nga nafta bruto ruse, raportoi Reuters.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.