Hakmarrja për gjakun e Gjeneral Soleimanit vazhdon - Balkan Times

Hakmarrja për gjakun e Gjeneral Soleimanit vazhdon

Editoriali i Vitit të Ri të gazetës Rai al-Youm iu kushtua përvjetorit të dytë të martirizimit të ish-komandantit të Forcës Kuds të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike, Gjeneralit Kasem Soleimani.

Hakmarrja për gjakun e Gjeneral Soleimanit vazhdon – Editoriali i Vitit të Ri të gazetës Rai al-Youm iu kushtua përvjetorit të dytë të martirizimit të ish-komandantit të Forcës Kuds të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike, Gjeneralit Kasem Soleimani.

Abdel Bari Atwan, autori i editorialit shkruan: “Kur Lideri i Revolucionit Islamik, Ajetollah Ali Khamenei, pret familjen e gjeneral Soleimanit me rastin e dyvjetorit të vrasjes së tij dhe thekson se ata që janë në origjinën e kësaj vrasjeje do ta paguajnë shtrenjtë krimin e tyre terrorist, kjo do të thotë se sulmet me raketa që synuan bazat ushtarake amerikane në aeroportin e Erbilit, ose bazën Ain al-Assad në provincën Anbar, nuk janë të mjaftueshme. Edhe nëse këto baza çmontohen, edhe nëse të gjitha forcat amerikane largohen, në fund do të bjerë një hakmarrje më e madhe dhe kjo është e pashmangshme”. Kolumnisti i gazetës Rai al-Youm thotë se martirizimi i gjeneral Soleimani ishte padyshim një humbje e madhe për Iranin dhe për të gjithë boshtin e Rezistencës. “Roli dhe ndikimi i gjeneral Soleimanit ishte shumë më i madh se statusi i tij zyrtar i deklaruar. Ai ishte komandanti i Forcës Kuds të IRGC-së, por ky njeri, “Haxh Soleimani”, i cili ishte mbiquajtur “i dashuri i zemrave”, luajti një rol qendror në Liban, Irak, Jemen dhe Palestinë (Rripi i Gazës), si dhe në luftën kundër komploteve të armikut në Siri,” shkruan Atwan. Artikulli i Rai al-Youm shton: “Ne nuk e dimë saktësisht se si do të duket hakmarrja për të cilën flet udhëheqja e Iranit, por mund të hamendësojmë se mund të jetë, në hapin e parë, një tërheqje e të gjitha forcave amerikane, së pari nga Iraku, dhe më vonë nga e gjithë Lindja e Mesme. Çfarëdo që të dalë nga bisedimet e Vjenës, hakmarrja do të jetë një prioritet për Teheranin për muajt në vijim. ” Gazeta kujton gjithashtu se ka ende 2500 ushtarë amerikanë, plus një mijë ushtarë të tjerë që janë gjithashtu anëtarë të të ashtuquajturit koalicioni ndërkombëtar, në tokën irakiane; “Dhe të gjitha deklaratat zyrtare të Irakut, sipas të cilave forcat amerikane janë larguar nga Iraku dhe ata që kanë mbetur do të kenë një rol këshillues ose trajnues, duket se janë mashtrim ose dezinformim. ” Por çfarë këshille do t’i japin ushtrisë irakiane këta 3500 ushtarë amerikanë apo evropianë? A do të duhet vërtet të gjithë ata 3500 njerëz të veprojnë si “këshilltarë”? Pra, çfarë lloj trajnimi duhet t’i ofrojnë ushtrisë irakiane? Dhe çfarë dobie kanë të ashtuquajturat konsultime dhe trajnime amerikane që i ofrohen ushtrisë irakiane, nëse nuk është disfata e disa anëtarëve të kësaj ushtrie përballë një bande elementësh të ISIS-it të maskuar si civilë në Mosul, pasi kishin dorëzuar armët të lehta dhe të rënda? Megjithatë, direkt ose indirekt, kjo i kushtoi thesarit irakian miliarda dollarë…” Sipas kolumnistit të Rai al-Youm, të gjithë popujt arabë në përgjithësi, dhe Rezistenca Palestineze në veçanti, duhet të ndihen borxhli ndaj gjeneralit martir Kasem Soleimani; “Që nga gjithë kjo këmbëngulje, të gjitha këto fitore dhe gjithë ky trajnim, teknologjia e raketave dhe dronëve dhe inxhinieria e tuneleve të përdorura nga Rezistenca Palestineze në Gaza, e gjithë kjo u bë e mundur falë vizionit strategjik të gjeneral Soleimanit dhe nën udhëheqjen e tij të drejtpërdrejtë”. “Burime të larta brenda Rezistencës Islamike në Rripin e Gazës pohuan se Soleimani e kishte vizituar personalisht, kishte kaluar disa ditë atje dhe ishte takuar me zyrtarë të Rezistencës, përfshirë ata të Brigadave Izedin Kasam [krahu i armatosur i Hamasit]”, shton teksti. Dhe për të përfunduar, gazetari arab thotë se martirizimi i gjeneral Soleimanit ishte padyshim një humbje e madhe për Umetin Islamik dhe boshtin e Rezistencës, “por Umeti Islamik është ende gjallë dhe mund të gjenerojë “gjeni” mjaftueshëm të fuqishëm për t’u ndjekur gjurmët e gjeneral Soleimani”.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.