Gjenerali iranian paralajmëron përgjigje të gjerë dhe vendimtare kundër çdo sulmi izraelit ndaj objekteve bërthamore dhe ushtarake - Balkan Times

Gjenerali iranian paralajmëron përgjigje të gjerë dhe vendimtare kundër çdo sulmi izraelit ndaj objekteve bërthamore dhe ushtarake

Korpusi i Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) e ka paralajmëruar Izraelin për një përgjigje dërrmuese ndaj çdo sulmi në objektet e tij bërthamore dhe ushtarake, duke theksuar se Irani do të sulmojë burimin e çdo agresioni.

Gjenerali iranian paralajmëron përgjigje të gjerë dhe vendimtare kundër çdo sulmi izraelit ndaj objekteve bërthamore dhe ushtarake – Korpusi i Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) e ka paralajmëruar Izraelin për një përgjigje dërrmuese ndaj çdo sulmi në objektet e tij bërthamore dhe ushtarake, duke theksuar se Irani do të sulmojë burimin e çdo agresioni.

“Nëse këto kërcënime realizohen, Forcat e Armatosura të Republikës Islamike do të sulmojnë menjëherë dhe me vendosmëri të gjitha qendrat, bazat, rrugët dhe hapësirat e përdorura për të kryer agresionin,” deklaroi të hënën gjeneralmajor Gholam Ali Rashid, komandant i Shtabit Qendror të bazës Khatam al-Anbija, në një takim me komandantët e Forcave Tokësore të Korpusit të Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC), raportoi agjencia e lajmeve Nour News. Në një paralajmërim për Uashingtonin, gjenerali i lartë vuri në dukje se çdo kërcënim izraelit kundër objekteve iraniane do të jetë i pamundur pa mbështetjen e Shteteve të Bashkuara. Deklaratat e tij vijnë pasi ministri izraelit i çështjeve ushtarake Benny Gantz u tha zyrtarëve në Uashington javën e kaluar se ai kishte udhëzuar ushtrinë izraelite që të përgatitej për mundësinë e një sulmi ushtarak ndaj objekteve bërthamore iraniane. Politikanët dhe zyrtarët ushtarakë iranianë e kanë paralajmëruar vazhdimisht Izraelin kundër çdo aventurizmi kundër Republikës Islamike, duke premtuar një përgjigje dërrmuese ndaj çdo sulmi. Javën e kaluar, komandanti i Ushtrisë iraniane, gjeneralmajor Abdolrahim Musavi tha se kërcënimet boshe të Izraelit vijnë nga frika e Tel Avivit nga Republika Islamike, duke shtuar se përgjigja e vendosur e Iranit ndaj çdo agresioni izraelit do të shpejtonte asgjësimin e entitetit pushtues.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.