Erdogan: Marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara janë të tensionuara - Balkan Times

Erdogan: Marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara janë të tensionuara

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se marrëdhënia e tij me Joe Biden mbeti e tensionuar, pas viteve të ankesave të politikave midis aleatëve të NATO-s dhe disa zemërimeve personale.

Erdogan: Marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara janë të tensionuara – Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se marrëdhënia e tij me Joe Biden mbeti e tensionuar, pas viteve të ankesave të politikave midis aleatëve të NATO-s dhe disa zemërimeve personale.

“Unë nuk mund të them sinqerisht se ka një proces të shëndetshëm në marrëdhëniet turko-amerikane”, u ka thënë Erdogan gazetarëve të mërkurën gjatë një vizite në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Në veçanti, ai kritikoi Shtetet e Bashkuara për sanksionimin e Turqisë për blerjen e sistemeve ruse të mbrojtjes raketore, dënime që përfshinin ndalimin e Ankarasë nga zhvillimi dhe marrja e avionëve luftarakë të avancuar F-35 të Lockheed Martin Corp., vendime të cilat i paraprinin presidencës së Biden. Erdogan tha se qëndrimi i Turqisë për blerjen e baterive S-400 nga Rusia mbetet i pandryshuar. “Kam punuar mirë me djalin e Bushit, kam punuar mirë me zotin Obama, kam punuar mirë me zotin Trump, por nuk mund të them që kemi filluar mirë me zotin Biden”, ka thënë ai pasi nuk arriti të takohej me homologun e tij amerikan në margjinat e samitit të OKB-së. Para se të bëhej president, Biden e quajti Erdoganin një “autokrat” dhe mbështeti largimin e tij nga votuesit turq.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.