E fton Gjermania, Lajçak i pranishëm në samitin e Procesit të Berli

E fton Gjermania, Lajçak i pranishëm në samitin e Procesit të Berlinit

Gjithçka është gati. Në takimin që mbahet në kuadër të Procesit të Berlinit me 3 nëntor, do të marrin pjesë liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

E fton Gjermania, Lajçak i pranishëm në samitin e Procesit të Berlinit – Ata do të priten nga kancelari i Gjermanisë, Olaf Szholz, i cili megjithatë, nuk do të jetë i vetëm.

Prezent do të jetë edhe sllovaku Miroslav Lajçak, emisar i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor dhe i ngarkuar si ndërmjetësues në dialogun Kosovë-Serbi. Një gjë ë tillë konfirmohet për RTKlive nga zyrtarë të Bashkimit Evropian.

“Mund të konfirmoj se emisari i Lajçak do të jetë pjesëmarrës në këtë samit, me ftesë të Berlinit”, thotë Zoï Muletier, zëdhënëse e BE-së, në deklarim për RTKlive.

Megjithatë, ajo nuk sqaroi nëse janë planifikuar takime mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e emisarit Lajçak.

“Ju sugjeroj që të kontaktoni zyrat përkatëse të Kosovës dhe Serbisë lidhur me pjesëmarrjen nga ana e tyre në këtë samit”, thotë Muletier.

RTKlive është përpjekur të marrë përgjigje nga Qeveria e Kosovës në lidhje me këtë samit, por zëdhënësi i Qeverisë. Përparim Kryeziu, nuk dha ndonjë përgjigje konkrete.

“Në lidhje me agjendën e samitit të Procesit të Berlinit, do të njoftoheni me kohë”, tha Kryeziu për RTKlive.

Sekretarja e përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu, ka thënë më 21 tetor se Serbia, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Bosnje dhe Hercegovina, Shqipëria dhe Kosova kanë arritur marrëveshje për lëvizjen e qytetarëve pa viza.

“Marrëveshja për udhëtim me letërnjoftime në Ballkanin Perëndimor shkatërron murin e fundit të vizave në rajon”, ka thënë Bregu, pas kësaj arritjeje në kuadër të Procesit të Berlinit.

I ashtuquajturi Proces i Berlinit është një format i takimeve vjetore të iniciuara nga Qeveria gjermane qysh në vitin 2014, kur në Berlin është mbajtur një konferencë për Ballkanin Perëndimor.

Qëllim i tij është të forcojë bashkëpunimin e Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor dhe të përshpejtojë integrimin e tij në BE.

Sidoqoftë, këtë vit, samiti që mbahet në kuadër të Procesit të Berlinit, kulmon pas takimeve të mëparshme të mbajtura javëve të fundit, të ministrave të punëve të Brendshme, atyre të Jashtëm si dhe të Energjisë,të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Këhstu, këtë vit, me 20 tetor është mbajtur takimi i ministrave të Punëve të Brendshme, me  21 tetor ai i ministrave të Punëve të Jashtme, kurse  me 24 tetor takimi i ministrave të Energjisë.

Që nga viti 2014, Procesi i Berlinit ka synuar përmirësimin dhe intensifikimin e integrimit rajonal.

Ai është krijuar për të ndihmuar në përshpejtimin e harmonizimit më të ngushtë të të gjithë rajonit me BE-në.

Procesi i Berlinit përqendrohet në këtë kontekst në fusha të tilla si zhvillimi i infrastrukturës dhe lidhja, biznesi, shkëmbimet rajonale të të rinjve, pajtimi dhe shkenc.

Burimi

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.