Dronët pakistanezë sulmojnë provincën Panjshir të Afganistanit në favor të talebanëve - Balkan Times

Dronët pakistanezë sulmojnë provincën Panjshir të Afganistanit në favor të talebanëve

Luftime të ashpra po zhvillohen në provincën Panjshir, thanë burimet e lajmeve, duke shtuar se ushtria pakistaneze përdori dronë për të ndihmuar forcat talebane dhe bombardoi Luginën Panjshir.

Dronët pakistanezë sulmojnë provincën Panjshir të Afganistanit në favor të talebanëve – Luftime të ashpra po zhvillohen në provincën Panjshir, thanë burimet e lajmeve, duke shtuar se ushtria pakistaneze përdori dronë për të ndihmuar forcat talebane dhe bombardoi Luginën Panjshir.

Sipas Sputnik, dy burime të lidhura me Frontin e Rezistencës në Panjshir thanë se zëdhënësi i Frontit të Rezistencës së Afganistanit Fahim Dashti dhe gjenerali Vadud u vranë në një sulm me dron nga Pakistani. Sipas disa raporteve, Fahim Dashti u martirizua në një sulm me dron në makinën e Ahmad Masud. Fahim Dashti, një gazetar i lartë dhe bashkëpunëtor i ngushtë i Ahmad Shah Masud dhe këshilltari mediatik i djalit të tij Ahmad Masud në Frontin e Rezistencës, ishte nipi i Dr. Abdullah Abdullah, kryetar i Këshillit Kombëtar të Pajtimit të Afganistanit. Forcat speciale pakistaneze që janë të njohura me provincën Panjshir dhe që kanë një hartë të zonës sulmuan nga ajri fortesat e forcave të rezistencës. Ndërkohë, Gjenerali Faiz Hamid, kreu i ISI (Inteligjencës së Ushtrisë Pakistaneze), thuhet se është në Kabul. Disa burime madje përmendin ndërhyrjen e komandove pakistaneze në betejat e mbrëmshme në Panjshir. Nga ana tjetër, thuhet se Ahmad Masud ishte strehuar në një vend të sigurt në Luginën Panjshir, dhe Amrullah Saleh, ish zv/president i Afganistanit ka shkuar në Taxhikistan. Ndërkohë, Fronti Kombëtar Afgan i Rezistencës njoftoi orë më parë se Maulavi Fassihuddin, një komandant i shquar taleban, dhe 13 truprojat e tij ishin vrarë nga forcat e rezistencës në rajonin Pishgur, në provincën Panjshir. Ahmad Masud thuhet se ka rënë dakord për një lloj negocimi me talebanët pas zhvillimeve të së dielës dhe theksoi se ai do të pranonte kërkesën e Këshillit Afgan të Ulemave për t’i dhënë fund luftës nëse pala tjetër ndalonte sulmet. Një orë më parë, Mohammad Naim, një zëdhënës i byrosë politike të talebanëve, hodhi poshtë ofertën e Ahmad Massoud për bisedime. “Pasi Ahmed Masud refuzoi ofertën tonë të paqes, nuk ka asgjë për të negociuar,” tha ai për Al Jazeera. Ahmad Masud kishte thënë se nëse talebanët tërhiqnin forcat e tyre nga Panjshir dhe Andarab, Fronti i Rezistencës në Panjshir do të ndalte operacionet e tij ushtarake dhe do të zhvillonte bisedime me grupin Taleban. Ditët e fundit, talebanët kishin njoftuar se negociatat me Frontin e Rezistencës në Panjshir kishin dështuar dhe nuk kishin dhënë ndonjë rezultat. Situata në Panjshir duket të jetë shumë e ndjeshme dhe e brishtë, dhe forcat e Frontit të Rezistencës Kombëtare në Afganistan kanë kaluar një natë shumë të vështirë. Për shkak të vendndodhjes së saj të veçantë gjeografike dhe aftësisë së forcave të saj lokale në luftën guerile, Lugina Panjshir ka rezistuar gjithmonë si një kështjellë e padepërtueshme dhe as Ushtria e Kuqe Sovjetike dhe as talebanët nuk e kanë dominuar atë.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.