"Bin Salman" po përpiqet për të rrëzuar Biden dhe demokratët

“Bin Salman” po përpiqet për të rrëzuar Biden dhe demokratët

Bashkimi i Arabisë Saudite më OPEC+ për të ulur dy milionë fuçi naftë pak para zgjedhjeve afatmesme të Kongresit, ka ngritur pyetjen nëse administrata Biden do të heshtë apo do të hakmerret ndaj këtyre përpjekjeve.

“Bin Salman” po përpiqet për të rrëzuar Biden dhe demokratët – pas ardhjes në pushtet të Joe Biden, për shkak të atmosferës miqësore që ishte krijuar mes Trump dhe Mohammed bin Salman, si dhe pas zbulimit të rolit të Mohammed bin Salmanit në vrasjen e gazetarit të Washington Times, Jamal Khashoggi, i cili gjithashtu ishte një shtetas amerikan, për një kohë, marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Riadit u tensionuan dhe megjithëse mendohej se marrëdhëniet midis dy palëve ishin rivendosur pas vizitës së Joe Biden në Riad, por pas bashkimit të Arabisë Saudite me anëtarët e tjerë të OPEC+ në uljen e prodhimit me dy milionë fuçi naftë, në marrëdhëniet mes dy vendeve u rikthye atmosfera e tensionit.

Pas uljes së dy milionë fuçive të naftës OPEC+, një valë zemërimi ka lindur tek amerikanët kundër sauditëve, veçanërisht tek përfaqësuesit e Partisë Demokratike. Presidenti i SHBA Joe Biden me zemërim vendimin e OPEC + e përshkroi si “dritshkurtër” dhe tha se do të rishikonte përdorimin e rezervave strategjike. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karin Jean-Pierre, kritikoi vendimin e OPEC+ për të reduktuar prodhimin e naftës, duke e quajtur atë një shenjë përafrimi me Rusinë. Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen, pohoi se veprimi i OPEC+ për të reduktuar prodhimin e naftës është “i padobishëm dhe i pamatur” për ekonominë globale, veçanërisht për tregjet në zhvillim.

Senatori demokrat Chris Murphy në Tëitter shkroi: “Mendova se qëllimi i shitjes së armëve vendeve të Gjirit Persik pavarësisht shkeljeve të të drejtave të njeriut [në këto vende], luftës së pakuptimtë në Jemen, veprimeve kundër interesave amerikane në Libi dhe Sudan është se kur një ndodh krizë ndërkombëtare, vendet e Gjirit Persik preferojnë Amerikën mbi Rusinë dhe Kinën.

“Sanders”, senatori i pavarur nga shteti i Vermontit, në një mesazh në Tëitter shkroi se nëse Arabia Saudite, një nga shkelësit më të këqij të të drejtave të njeriut në botë së bashku me Rusinë, ngre çmimin e benzinës në Shtetet e Bashkuara, ajo mund të kërkojë ndihmë nga Vladimir Putinit (Presidentit të Federatës Ruse) për Mbrojtjen e qeverisë saudite.  Sanders ka bërë thirrje gjithashtu për mbylljen e kartelit saudit të naftës, i cili përcakton çmimin e naftës së papërpunuar në botë.

Tom Malinovski, një anëtar demokrat i Kongresit Amerikan, në një mesazh në faqen e tij në Twitter shkroi qartë: Mesazhi ynë për Mohammed bin Salman (princit të kurorës së Arabisë Saudite) duhet të jetë ky; Nëse dëshironi të jeni në anën e Putinit, atëherë kërkoni që Putini t’ju mbrojë.

Burimi

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.