800 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën - Balkan Times

800 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Presidenti amerikan Joe Biden ka rënë dakord të dërgojë 800 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake në Ukrainë për të luftuar ushtrinë ruse.

800 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën – Presidenti amerikan Joe Biden ka rënë dakord të dërgojë 800 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake në Ukrainë për të luftuar ushtrinë ruse.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti amerikan Joe Biden kishte biseduar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelinsky. Biden i tha homologut të tij ukrainas se Shtetet e Bashkuara do të dërgonin 800 milionë dollarë të tjera armë, municione dhe ndihmë të tjera sigurie. Menjëherë më pas, Volodymyr Zelensky mbajti një fjalim entuziast virtual në Kongres, duke kërkuar më shumë ndihmë në parandalimin e evazionit rus.  Zoti Biden tha: Paketa e re e ndihmës do të ofrojë ndihmë të paprecedentë për Ukrainën. Biden tha se paketa e re do t’i sigurojë Ukrainës dronë, 9,000 sisteme antitank, 7,000 armë të vogla, 800 sisteme anti-ajrore Stinger, 20 milionë fishekë dhe 100 dronë. Kështu ata mund të vazhdojnë të mbrohen derisa Putini të heqë dorë nga qëllimi i tij për të pushtuar dhe kontrolluar Ukrainën.

Burimi
(Pikëpamjet e shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht qëndrimin editorial të BalkanTimes.)

You might also like
Leave A Reply

Your email address will not be published.