‘Saudijska igra prijestolja’: Raste pritisak da se oslobodi zatvoreni princ

‘Saudijska igra prijestolja’: Raste pritisak da se oslobodi zatvoreni princ – Delegacija Evropskog parlamenta zamolila je saudijske vlasti da oslobode pritvorene članove kraljevske porodice.
Lobistički napori vrijedni dva miliona američkih dolara i peticije evropskih zastupnika povećavaju pritisak na Saudijsku Arabiju da oslobodi princa filantropa koji je zatvoren dvije godine bez optužnice tokom rastućeg udara na kraljevsku porodicu.
Pritvaranje princa Salmana bin Abdulaziza bin Salmana al-Sauda i njegovog oca od januara 2018. smatra se dijelom obračuna de facto vladara, prestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, s potencijalnim političkim rivalima, pojedincima optuženim za korupciju i ponekad osobama koje nisu vidljiv izazov njegovoj vladavini.
U martu su pritvoreni princ Ahmed bin Abdulaziz al-Saud, brat kralja Salmana, te monarhov nećak, princ Mohammed bin Nayef, koji je svrgnut s pozicije prestolonasljednika prije dvije godine.
Obračun je zahvatio i članove porodice Saada Aljabrija, bivšeg Bin Nayefovog pomoćnika, koji je pobjegao u Kanadu.
‘Hodajući bjanko ček’
Princa Salmana mnogi smatraju malo vjerovatnom metom: 37-godišnjak koji govori više jezika i koji je studirao na Sorboni očito nikad nije iskazivao nikakve političke ambicije i zadobio je reputaciju kao “hodajući bjanko ček” zbog finansiranja programa razvoja u siromašnim zemljama.
“Ovo nije samo nezakonito hapšenje”, kazao je prinčev saradnik agenciji AFP. “Ovo je otmica usred bijela dana. Ovo je prisilni nestanak.”
Nakon što je bio pritvoren gotovo godinu u zatvoru visoke sigurnosti Al-Ha'ir u blizini Rijada, a zatim u privatnoj vili s ocem, princem Abdulazizom bin Salmanom, princ Salman u martu je premješten u pritvor na tajnoj lokaciji, kazalo je više izvora AFP-u.
Misteriozno je vraćen u vilu prošle sedmice kako bi se ponovo sastao s ocem, kazalo je troje od tih izvora.
Ostaje nejasno zašto je prebačen na tajno mjesto. Njegove telefonske pozive porodici nadziru saudijski obavještajci, kazali su izvori.
Ipak, njegov povratak mogao bi biti nagovještaj toga da međunarodni pritisak za oslobođenje djeluje. Saudijske vlasti nisu odgovorile na zahtjev za komentar u ovom slučaju.
Molba Evropljana
Delegacija Evropskog parlamenta zamolilaje saudijske vlasti da oslobode pritvorene članove kraljevske porodice, uključujući princa Salmana, tokom posjete Rijadu u februaru, navode izvori i međunarodni izvještaj o posjeti u koji je uvid imao AFP.
“Evropski parlament već je zatražio informaciju u vezi sa slučajem u pismu poslanom (…) prestolonasljedniku Mohammedu bin Salmanu, koje je (i dalje) neodgovoreno”, napisao je Evropskoj komisiji Marc Tarabella, potpredsjednik delegacije EP-a za odnose na Arapskom poluotoku.
“Zamolio bih vas da pokrenete ovo pitanje (…) s najvišim relevantnim zvaničnicima u Saudijskoj Arabiji, apelirajući na oslobađanje princa Salmana. I dalje sam uvjeren da bi oslobađanje pozitivno utjecalo na odnose Evropskog parlamenta sa Saudijskom Arabijom”, napisao je on.
Zasebno, Sonoran Policy Group Roberta Stryka, vodećeg lobista iz Washingtona, potpisala je u maju ugovor vrijedan dva miliona dolara kako bi se zalagala za oslobađanje princa “kod vlada Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Evropske unije”, prema dokumentu američkog Ministarstva pravde u koji je uvid imao AFP.
Stryka, poznatog po bliskim odnosima s administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa – saveznika princa Mohammeda – angažirao je Hashim Mughal, osoba bliska princu Salmanu koja živi u Parizu, pokazuje isti dokument.
Međunarodni napori
Izvor je Muhgala, pakistanskog državljanina, opisao kao prinčevog bivšeg finansijskog saveznika, koji je prikupio dva miliona dolara dajući vlastiti novac i dobijajući sredstava od utjecajnih prijatelja iz kraljevske porodice.
Međunarodni napori kockanje su koje bi se moglo obiti o glavu u kraljevini čiji se autoritarni vladari žestoko suprotstavljaju javnim kritikama.
No, budući da privatni apeli vladarima ne daju rezultate, kampanja bi mogla biti jedina nada u vrijeme kada se Kraljevina bori s ekonomskim padom uzrokovanim korona virusom, a u Washingtonu raste nezadovoljstvo zbog agresivnih politika princa Mohammeda.
Princ Salman jedan je u nizu članova kraljevske porodice koje je zatočio princ Mohammed kako bi eliminirao potencijalne suparnike i imao vlast kakva nije viđena kod prethodnih vladara.
Dva odrasla djeteta i brat Aljabrija, bivšeg Bin Nayefovog pomoćnika, također su pritvoreni u martu, a izvor blizak porodici za njih je kazao da su “žrtve saudijske igre prijestolja”.
Aljabri, prognan u Kanadu, ranije je pokušao svoju djecu izvući iz Saudijske Arabije, ali su im vlasti izrekle zabranu putovanja, kazao je izvor za AFP.
Princeza Basmah bint Saud, još jedna članica kraljevske porodice koja se smatra bliskom Bin Nayefu, zajedno sa kćerkom bez optužnice je godinu zatvorena u Al-Ha'iru.
Porodica je izgubila sav kontakt s njom nakon što su na Twitteru objavili očajnički apel za njeno oslobađanje u aprilu, kazao je izvor za AFP.
Povod za hapšenje
Nepolitički filantropski rad princa Salmana čini ga malo vjerovatnim prestolonasljednikovim suparnikom.
Kraljevski dvor mogao je uznemiriti prinčev sastanak s kongresmenom Adamom Schiffom, demokratom i kritičarem Trumpa, malo prije američkih predsjedničkih izbora 2016.
Njegovi pomoćnici kažu da “ništa politički” nije razgovarano.
Schiffov ured saopćio je za AFP da se on ne sjeća detalja razgovora, ali da su možda razgovarali o “Saudijskoj Arabiji općenito”.
“Oni koji su se zalagali za njegovo hapšenje ozbiljno su pogrešno protumačili američku politiku”, kazala je AFP-u Kirsten Fontenrose, bivša zvaničnica Bijele kuće zadužena za politiku prema Saudijskoj Arabiji, a sada članica Atlantskog vijeća.
“Zatvaranje nekoga zbog sastanka s istaknutim demokratom samo će otežati Trumpu da održi bliske veze sa saudijskom vladajućom porodicom uoči američkih izbora.”
(Stavovi iznešeni u tekstu ne predstavljaju nužno stavove BalkanTimes)